Jak je to s nálezy mincí

 

Mnoho lidi nalezlo nějakou minci na cestě, při porážení stromu, nebo na zahradě při obyčejném pletí plevele.Četné nálezy jsou při přestavbě domů. Někdy stačí náhoda a vyklízení půdy přinese radost, ale současně starosti.

Podle dříve platných právních předpisů - občanský zákoník z roku 1964, § 453 platilo ustanovení - jakýkoliv celý nález “věci nikoliv nepatrné"náleží státu."

To byl ovšem konec nálezového bádání většiny velkých i malých muzeí a dalších pracovišť. Sám jsem pomáhal při určování mnoha nálezů z dob minulých, ale v současnosti se nic nenalézá ? Český člověk chce asi odměnu jako v mnohých jiných státech.(Všude od 1/3 do 1/2 hodnoty nálezu.)

Nález má pro numismatika velkou cenu, i když jsou v něm obsaženy běžné mince. Vypovídá především o skladbě mincí v tehdejším peněžním oběhu, nejcennější je hromadný nález úplný, ale nelze podceňovat i nálezy jednotlivých mincí. Nyní dochází naštěstí k mohutným změnám v zákonodárství. Možná, že tato ožehavá situace je již vyřešena. (Jestliže někdo víte jak, rád se s úpravou seznámím.)

Jaké mince především najdete ?

          V téměř každé domácnosti zůstávají zbytky oběžných mincí minulých let. Někdo je nestačí utratit do doby platnosti, nebo je ponechá v oděvu. Tyto mince slouží mnohdy jako první impuls pro začínajícího sběratele. Nemají ve většině případů velkou cenu, ale dovedou potěšit a vypovídat o tehdejší době.

Jedná se zejména o mince z let 1945-53 ( 1Kčs 1946, 2Kčs 1947,48 a další haléřové mince 50h,20h). Někdy jsou uloženy jako rodinné stříbro i tehdejší pamětní mince (100 Kčs Univerzita Karlova, 30 let ČSR, Jihlavská horní práva, Stalin, Gottwald a 50 Kčs SNP, květen 45 Praha, Stalin). Někdy najdeme doma i zbytky protektorátních zinkových mincí, které mají určitou hodnotu pro sběratele jen při dokonalé zachovalosti a zbytky prvorepublikových mincí 2,5,10,20,25,50hal a1,5Kč. Často najdeme i velké množství před válkou ukrytých 5Kč,10 Kč,20Kč ze stříbra, které mají dnes cenu kovu.  

 

 zpět na hlavní stránku